 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35TZV4.7M4X6.1)
Rubycon 35TZV4.7M4X6.1
PartNo:
35TZV4.7M4X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3990
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4.7UF 35V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:YXG
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:870mA
Impedance:49 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)