 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50SEV1M4X5.5)
Rubycon 50SEV1M4X5.5
PartNo:
50SEV1M4X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3970
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1UF 50V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:TS-UQ
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):904 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.55A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)