 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200PX3R3MEFCT16.3X11)
Rubycon 200PX3R3MEFCT16.3X11
PartNo:
200PX3R3MEFCT16.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3943
Request Qty:
Description: CAP ALUM 3.3UF 200V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PB
Capacitance:3300μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:810mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)