 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50SGV1M4X6.1)
Rubycon 50SGV1M4X6.1
PartNo:
50SGV1M4X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3900
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1UF 50V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:FP
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):160 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:390mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)