 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3SEV22M4X5.5)
Rubycon 6.3SEV22M4X5.5
PartNo:
6.3SEV22M4X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3899
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 6.3V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:FC
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:AEC-Q200
Ripple Current:502.5mA
Impedance:150 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)