 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SKV10M4X5.5)
Rubycon 16SKV10M4X5.5
PartNo:
16SKV10M4X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3840
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:B43511
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):160 mOhm
Lifetime @ Temp#:12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:
Applications:
Ripple Current:General Purpose
Impedance:5.1A
Lead Spacing:160 mOhm
Size / Dimension:0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max):1.575" Dia (40.00mm)
Surface Mount Land Size:4.016" (102.00mm)