 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZL120MEFCTA6.3X11)
Rubycon 16ZL120MEFCTA6.3X11
PartNo:
16ZL120MEFCTA6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3725
Request Qty:
Description: CAP ALUM 120UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:EEV
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:420mA
Impedance:160 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm)