 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63YXJ47M6.3X11)
Rubycon 63YXJ47M6.3X11
PartNo:
63YXJ47M6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3699
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:500
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:KA
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Audio
Ripple Current:380mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)