 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400PX4R7MEFC8X11.5)
Rubycon 400PX4R7MEFC8X11.5
PartNo:
400PX4R7MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3449
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4.7UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:500
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:PJ
Capacitance:3.3μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:47mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)