 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SEV22M4X5.5)
Rubycon 16SEV22M4X5.5
PartNo:
16SEV22M4X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3370
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:250
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:CY
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:350V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current:450mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)