 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SZV10M4X5.5)
Rubycon 16SZV10M4X5.5
PartNo:
16SZV10M4X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3300
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PM
Capacitance:56μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:202mA
Impedance:360 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)