 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3PX680MEFC6.3X11)
Rubycon 6.3PX680MEFC6.3X11
PartNo:
6.3PX680MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3266
Request Qty:
Description: CAP ALUM 680UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:500
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:WS
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:High Temperature Reflow
Ripple Current:305mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)