 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50MS722MEFC6.3X7)
Rubycon 50MS722MEFC6.3X7
PartNo:
50MS722MEFC6.3X7
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2995
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PX
Capacitance:4700μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.184A
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)