 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3SEV220M6.3X5.5)
Rubycon 6.3SEV220M6.3X5.5
PartNo:
6.3SEV220M6.3X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2793
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 6.3V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NHG
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:71mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)