 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXG150MEFC8X11.5)
Rubycon 35YXG150MEFC8X11.5
PartNo:
35YXG150MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2767
Request Qty:
Description: CAP ALUM 150UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:MA
Capacitance:0.1μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)