 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16PK1000MEFC10X12.5)
Rubycon 16PK1000MEFC10X12.5
PartNo:
16PK1000MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2676
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:Alchip? MZA
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:600mA
Impedance:160 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)