 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200KXW220MEFC12.5X40)
Rubycon 200KXW220MEFC12.5X40
PartNo:
200KXW220MEFC12.5X40
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2646
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 200V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:TS-ED
Capacitance:390μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:250V
ESR (Equivalent Series Resistance):383 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.71A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)