 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16MH7100MEFC6.3X7)
Rubycon 16MH7100MEFC6.3X7
PartNo:
16MH7100MEFC6.3X7
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2635
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:KK
Capacitance:0.33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:3mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)