 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25PX330MEFC8X11.5)
Rubycon 25PX330MEFC8X11.5
PartNo:
25PX330MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2568
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SU
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:Bi-Polar
Applications:-
Ripple Current:360mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)