 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3ZLG560MEFC8X11.5)
Rubycon 6.3ZLG560MEFC8X11.5
PartNo:
6.3ZLG560MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2540
Request Qty:
Description: CAP ALUM 560UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:400
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:CL
Capacitance:2200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.19A
Impedance:60 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)