 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16PK4700MEFC12.5X25)
Rubycon 16PK4700MEFC12.5X25
PartNo:
16PK4700MEFC12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2517
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4700UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:FK
Capacitance:1500μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:1.4A
Impedance:35 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)