 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3ZLJ3300M10X25)
Rubycon 6.3ZLJ3300M10X25
PartNo:
6.3ZLJ3300M10X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2498
Request Qty:
Description: CAP ALUM 3300UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:FP
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):80 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:637.5mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)