 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10ZLG100MEFC6.3X7)
Rubycon 10ZLG100MEFC6.3X7
PartNo:
10ZLG100MEFC6.3X7
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2422
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NR
Capacitance:470000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:33.6A
Impedance:-
Lead Spacing:1.634" (41.50mm)
Size / Dimension:3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max):10.000" (254.00mm)