 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35TXV47M6.3X8)
Rubycon 35TXV47M6.3X8
PartNo:
35TXV47M6.3X8
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2357
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 35V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PM
Capacitance:2.2μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:350V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:34mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)