 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63PK47MEFCT16.3X11)
Rubycon 63PK47MEFCT16.3X11
PartNo:
63PK47MEFCT16.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2320
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:KYB
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.75A
Impedance:36 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)