 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100RX304R7M8X11.5)
Rubycon 100RX304R7M8X11.5
PartNo:
100RX304R7M8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2204
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4.7UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR
Series:WS
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:High Temperature Reflow
Ripple Current:290mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)