 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63PX47MEFC6.3X11)
Rubycon 63PX47MEFC6.3X11
PartNo:
63PX47MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2151
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:T-UP
Capacitance:100000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:11A
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):3.150" (80.00mm)