 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SEV33M5X5.5)
Rubycon 16SEV33M5X5.5
PartNo:
16SEV33M5X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:CS
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:160V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:750mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)