 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SEV47M5X5.5)
Rubycon 16SEV47M5X5.5
PartNo:
16SEV47M5X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:VR
Capacitance:0.1μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.1mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)