 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25SZV10M5X5.5)
Rubycon 25SZV10M5X5.5
PartNo:
25SZV10M5X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:T-UP
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):199 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:4.16A
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.480" (63.00mm)