 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10SGV33M5X6.1)
Rubycon 10SGV33M5X6.1
PartNo:
10SGV33M5X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 10V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:DCM
Capacitance:24000μF
Tolerance:-
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:-
Operating Temperature:-
Type:-
Applications:-
Ripple Current:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):4.187" (106.35mm)