 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50SGV4.7M5X6.1)
Rubycon 50SGV4.7M5X6.1
PartNo:
50SGV4.7M5X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4.7UF 50V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PM
Capacitance:680μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.37A
Impedance:36 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)