 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SZV33M6.3X5.5)
Rubycon 16SZV33M6.3X5.5
PartNo:
16SZV33M6.3X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:KW
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:Audio
Ripple Current:880mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)