 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3SLV100M6.3X6.1)
Rubycon 6.3SLV100M6.3X6.1
PartNo:
6.3SLV100M6.3X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 6.3V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:FC
Capacitance:39μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:AEC-Q200
Ripple Current:214.5mA
Impedance:700 mOhm
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)