 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35SJV22M6.3X6.1)
Rubycon 35SJV22M6.3X6.1
PartNo:
35SJV22M6.3X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 35V 20% SMD
Packaging:Bulk
Series:B43310
Capacitance:4700μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):41 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:11.2A
Impedance:-
Lead Spacing:1.248" (31.70mm)
Size / Dimension:3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max):5.118" (130.00mm)