 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35SLV22M6.3X6.1)
Rubycon 35SLV22M6.3X6.1
PartNo:
35SLV22M6.3X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 35V 20% SMD
Packaging:Bulk
Series:381LX
Capacitance:6800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):41 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:3.9A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)