 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SEV100M8X6.5)
Rubycon 16SEV100M8X6.5
PartNo:
16SEV100M8X6.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:200
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:TK
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):260 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:262.5mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size:0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)