 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25SGV47M8X6.5)
Rubycon 25SGV47M8X6.5
PartNo:
25SGV47M8X6.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PM
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.19A
Impedance:44 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)