 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25SEV100M8X6.5)
Rubycon 25SEV100M8X6.5
PartNo:
25SEV100M8X6.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:200
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:FK
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:375mA
Impedance:320 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size:0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)