 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50RX3033M8X11.5)
Rubycon 50RX3033M8X11.5
PartNo:
50RX3033M8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:HA
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:70mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)