 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10ML330MEFC8X7.5)
Rubycon 10ML330MEFC8X7.5
PartNo:
10ML330MEFC8X7.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1998
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:MS7
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:42mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)