 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (8AX430M6.3X11)
Rubycon 8AX430M6.3X11
PartNo:
8AX430M6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1995
Request Qty:
Description: CAP ALUM 430UF 8V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:FC
Capacitance:1800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:AEC-Q200
Ripple Current:1.152A
Impedance:45 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)