 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (250LLE2.2MEFC6.3X11)
Rubycon 250LLE2.2MEFC6.3X11
PartNo:
250LLE2.2MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1994
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2.2UF 250V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:WX
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:41mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)