 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SJV47M6.3X6.1)
Rubycon 16SJV47M6.3X6.1
PartNo:
16SJV47M6.3X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1994
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:S
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:55mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)