 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400RX301M6.3X11)
Rubycon 400RX301M6.3X11
PartNo:
400RX301M6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1990
Request Qty:
Description: CAP ALUM 301UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:CD
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:170mA
Impedance:860 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)