 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63PX33MEFC6.3X11)
Rubycon 63PX33MEFC6.3X11
PartNo:
63PX33MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1975
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:VR
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:95mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)