 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25SEV47M6.3X5.5)
Rubycon 25SEV47M6.3X5.5
PartNo:
25SEV47M6.3X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1969
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:WF
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:25mA
Impedance:5 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)