 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50PX680MEFC12.5X20)
Rubycon 50PX680MEFC12.5X20
PartNo:
50PX680MEFC12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1967
Request Qty:
Description: CAP ALUM 680UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:FC
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:AEC-Q200
Ripple Current:172.5mA
Impedance:400 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)