 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35PX220MEFC8X11.5)
Rubycon 35PX220MEFC8X11.5
PartNo:
35PX220MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1960
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:S
Capacitance:4.7μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:High Temperature Reflow
Ripple Current:18mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)