 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400WXA2.2MEFC8X9)
Rubycon 400WXA2.2MEFC8X9
PartNo:
400WXA2.2MEFC8X9
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1936
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2.2UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:B41896
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):61 mOhm
Lifetime @ Temp#:7000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:1.82A
Impedance:55 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)